نقل آنلاین بزودی.... ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۳۴:۲۴ ق.ظ

با سپاس از همراهی شما دوستان و سروران گرامی

بدلیل تغییرات ساختاری و راه اندازی مجدد سایت نقل آنلاین با محتوای جدید لطفا تا اطلاع ثانوی از سایت دوم ما بنام اروم سوغات و با آدرس www.urumsoghat.ir خریدهای خود را انجام دهید.

از صبر و شکیبایی شما عزیزان نهایت تشکر و سپاس را داریم

جشنواره ملی گردشگری اورمیه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۵۲:۱۸ ب.ظ

اورمیه - دومین جشنواره ملی گردشگری و ششمین نمایشگاه صنایع‌دستی شنبه شب با حضور مسئولان کشوری و استانی در محل نمایشگاه‌های دائمی ارومیه افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، امسال در جشنواره ملی گردشگری آذربایجان غربی، گروه های فرهنگی، هنری، فعالین گردشگری و ادارات کل ۱۷ استان کشور حضور دارند و در دو بخش نمایشگاهی و اجرایی مراسم، به معرفی توانمندی ها و ظرفیت ها و معرفی استان های خود می پردازند.

در نمایشگاه سراسری صنایع دستی نیز هنرمندان ۳۰ استان کشور آخرین تولیدات و محصولات خود را در معرض فروش قرار می دهند.

برگزاری هم زمانی و هم مکانی این دو رویداد مهم و کشوری، ویژگی بارز این نمایشگاه است و این امر باعث می شود تا بازدید کنندگان در چهار روز فرصت زمانی برگزاری جشنواره، شناختی  نسبتا کافی از وضعیت گردشگری و صنایع دستی استان و کشور بدست آورند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در خصوص جزییات برگزاری این دو رویداد گردشگری به خبرنگار مهر گفت: در این جشنواره از ۱۷ استان در جشنواره ملی گردشگری و ۲۰ استان در ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی استان، ۲۰ واحد بوم گردی و ۸ چادر عشایری حضور دارند.

جلیل جباری گفت: در مجموع تعداد  ۱۶۰ غرفه در ابعاد مختلف برای برگزاری دومین جشنواره ملی گردشگری و ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در نظر گرفته شده که برای اجرای برنامه های فرهنگی – هنری نیز فضای روبازی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه گروههای هنری استانها براساس برنامه زمانبندی، به اجرا و نمایش آئین و رسوم خود می پردازند گفت: جانمایی و  چیدمان غرفه ها از نظم و ارتباط محتوایی برخوردار است به گونه ای که بازدیدکنندگان می توانند اشرافیت کامل و درستی نسبت به جشنواره و نمایشگاه داشته باشند.

جباری افزود: با توجه به اینکه در این نمایشگاه هنرمندان برتر و شاخص از سراسر کشور حضور خواهند یافت و جدید ترین محصولات و تولیدات خود را ارایه خواهند کرد، فرصت بسیار خوبی برای عموم شهروندان و علاقه مندان به صنایع دستی است که از آنها بازدید کرده و با قیمت مناسب اقدام به خرید کنند.

دومین جشنواره ملی گردشگری از ۲۶ تا ۲۹ مردادماه سال جاری در محل نمایشگاه های دائمی ارومیه پارک جنگلی همزمان با ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی برای بازدید عموم مردم دایر است.

ارومیه به عنوان شهر بین الملل و پایتخت گردشگری ایران در سال 2020 انتخاب شد. ۱۲ دي ۱۳۹۷ ۰۵:۲۹:۰۱ ب.ظ

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز آذربایجان غربی، شهردار کلانشهر ارومیه در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما گفت: این انتخاب براساس مصوبه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور صورت گرفت.


حضرت پور با اشاره به اهمیت انتخاب ارومیه به عنوان مقصد گردشگران ایرانی و خارجی در سال 1399 در رونق اقتصادی منطقه افزود: تکمیل زیر ساخت ها در بخش های گردشگری، حمل و نقل و کشاورزی در 2 سال باقی مانده مهمترین اهداف ما خواهد بود.


وی از اختصاص 10 درصد از اعتبار 600 میلیارد تومانی دربخش عمران شهرداری ارومیه برای تکمیل زیر ساخت ها خبرداد و گفت: با کمک ارگانها و نهادهای دولتی و بخش خصوصی به استقبال این رویداد مهم می رویم.


شهردار ارومیه تکمیل زیر ساخت های گردشگری از جمله احداث راه های دسترسی، احداث مجتمعهای اقامتی و تفریحی در کنار جاذبه های مهم گردشگری، احداث بزرگترین شهر بازی غرب کشور در چی چست و تکمیل و به روز کردن اماکن اقامتی در داخل شهر را از مهمترین برنامه ها در حوزه گردشگری عنوان و افزود: افزایش مدت اقامت گردشگران در استان و بالا بردن درآمدهای گردشگری از مهمترین اهداف در این بخش است.


حضرت پور با بیان اینکه حمل و نقل یکی از مهمترین عوامل جذب گردشگر است خاطرنشان کرد: بهره برداری از خط راه آهن مراغه به ارومیه در اردبیهشت امسال، توسعه فرودگاه بین المللی ارومیه، آغاز عملیات اجرایی احداث قطار شهری و نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری از برنامه های عملیاتی این حوزه است.


وی از کشاورزی به عنوان مهترین ظرفیت اقتصادی استان نام بردو گفت: ساخت پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در دست اجراست.


شهردار ارومیه با بیان اینکه انتخاب ارومیه به عنوان پایتخت گردشگری یک ظرفیت مهم برای اقتصاد آذربایجان غربی است تصریح کرد: هدف فقط ارومیه نیست و در این طرح کل استان مقصد گردشگری خواهد بود و برنامه ها در سطح استانی اجرا خواهند شد.


حضرت پور تنوع قومیت، نژاد، زبان و مذهب را از مهمترین دلایل انتخاب ارومیه به عنوان مقصد گردشگری 2020 دانست و اضافه کرد: سال 2020 سال نشان دادن اتحاد وهمدلی مردم آدربایجان غربی خواهد بود.

"نقل ارومیه" در فهرست میراث ناملموس ملی به ثبت می‌رسد ۷ دي ۱۳۹۷ ۰۶:۳۶:۳۹ ب.ظ

بنا بر اعلام معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی پروسه ثبت ملی روش تهیه نقل ارومیه آغاز شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی درباره چگونگی ثبت ملی نقل ارومیه می‌گوید: در جدیدترین اقدامات برای مستند نگاری و ثبت میراث معنوی استان، دو پرونده با عناوین روش تهیه نُقل ارومیه و  فنون ساخت ساز آشیقی به دفتر ثبت، حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی سازمان مرکزی ارسال شده و در انتظار برگزاری جلسه داوری و بررسی جهت دریافت شماره ثبتی است.

حسن سپهرفر افزود: از طرف دیگر، هم اکنون کار مستند نگاری سه پرونده دیگر با عناوین بازی سنتی بِش داش، آوای بیت خوانی و دوچرخه‌سواری در شهر میاندوآب نیز در دست اقدام است که به‌زودی با اتمام مطالعات و جمع‌آوری داده‌ها، این پرونده‌ها نیز برای بررسی و ثبت در فهرست آثار معنوی، به سازمان متبوع ارسال می‌شود.

سپهرفر تصریح کرد: در انتخاب طرح تحقیق و مطالعاتی برای ثبت در فهرست میراث معنوی، معیارهایی از قبیل شاخص بودن، اهمیت و تأثیرگذاری آن در فرهنگ بومی، در معرض خطر بودن و سایر مؤلفه ها در نظر گرفته می‌شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی با اشاره به ثبت 28 اثر استان در فهرست میراث ناملموس ملی گفت: سیاست ثبت آثار میراث فرهنگی اعم از مادی و معنوی با این هدف است که علاوه بر حفظ و جمع‌آوری فنون، دانش و آئین‌ها و رفتارها، توجه عمومی را در جهت حفظ و صیانت از آن برانگیزیم لذا هر ساله تعدادی از آثار استان جهت ثبت در فهرست ملی به کمیته ثبت آثار پیشنهاد می‌شود که امیدواریم این پنج اثر نیز به زودی مشمول دریافت شماره ثبتی شوند